Msza Święta dziękczynna za tegoroczne plony i żniwa odbyła się w dniu 30 sierpnia o godzinie 12.00 w Bazylice św. Anny w Lubartowie

Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz powiatu - starosta Ewa Zybała, przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Marzęda i sekretarz powiatu Michał Rola. Mszę odprawił ks. Andrzej Juźko.
Dożynki to dla rolnika jeden z najpiękniejszych dni w roku, to święto radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. W ludowej tradycji to czas podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud … Uosobieniem tego trudu jest chleb. Owoc ziemi i pracy człowieka, symbol życia i błogosławieństwa Bożego … Miejmy szacunek do chleba, niech nam on przypomina, jak wiele zawdzięczamy tej ziemi ... Ile pracy, wysiłku oraz trudu wymaga zapewnienie tego chleba na codziennym stole. Tak, jak polskim zwyczajem jest dzielenie się bochnem dożynkowym, tak przez cały rok pamiętajmy, by dzielić się z tymi, którzy tego chleba potrzebują. Dlatego dzielmy się dobrocią i dla siebie nawzajem bądźmy „dobrymi jak chleb” … Szanowni mieszkańcy powiatu lubartowskiego, rolnicy. ogrodnicy, sadownicy, hodowcy, pszczelarze …. To jest dzisiaj wasze święto, dzisiaj wy świętujecie, a my dzisiaj chylimy przed wami czoła, przed waszym wysiłkiem i wkładem w rozwój powiatu ... Dziękuję Wam za produkowanie żywności ... za to, jak dbacie o nasze wspólne dziedzictwo, o polską ziemię. Życzę Wam dużo zdrowia, wszystkiego dobrego … Szczęść Boże!
powiedziała starosta Ewa Zybała w wystąpieniu na zakończenie mszy.