Niezwyciężeni z IPNtv

Rozporządzeniem prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego wprowadzony zostaje na terenie całej Polski stan wojenny. „Obywatele Rzeczypospolitej! Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i Historii. W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się dookoła Wodza Naczelnego i sił zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich. Cały naród polski, błogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa” Odezwa Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 1 września 1939 r.

Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne 1 września 1939 r. o godzinie 4.35 od zbombardowania Wielunia (liczbę ofiar cywilnych szacuje się na około 1200 osób). Atak ten nastąpił tuż przed salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte o godz. 4.45. Armia niemiecka, o świcie, bez wypowiedzenia wojny przekroczyła na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając II wojnę światową. Niemiecki plan ataku na Polskę przewidywał wojnę błyskawiczną, której celem miało być okrążenie i zniszczenie armii polskiej. 3 września związane z Polską układami sojuszniczymi Wielka Brytania i Francja przekazały władzom III Rzeszy ultimatum, w którym domagały się od Niemiec natychmiastowego wstrzymania działań wojennych i wycofania swoich wojsk z terytorium Polski. Pomimo wypowiedzenia wojny Niemcom wojska brytyjskie i francuskie nie podjęły jednak żadnych efektywnych działań militarnych przeciwko III Rzeszy. Polska, mimo gwarancji traktatowych, pozostała w konflikcie z Niemcami osamotniona.

6 października zakończyła walkę ostatnia duża polska formacja - Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie”, dowodzona przez gen. Franciszka Kleeberga, która przedzierając się w kierunku Warszawy toczyła boje i z Wehrmachtem i z Armią Czerwoną, ostatni z nich znany jest jako bitwa pod Kockiem. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji dokonanej 17 września (będącej konsekwencją tajnego układu Ribbentrop – Mołotow z 23 sierpnia 1939 r.). Konsekwencją tej sytuacji stał się kolejny rozbiór Polski, dokonany przez niemęcką III Rzeszę i Związek Radziecki, dwa sprzymierzone totalitarne reżimy, narodowosocjalistyczny i komunistyczny.

W czasie wrześniowych walk wojska niemieckie postępowały z wyjątkowym okrucieństwem. Lotnictwo atakowało ludność cywilną, a Wehrmacht na zdobytych terenach dokonywał masowych egzekucji. Rozpoczęto operacja „Tannenberg” - zaplanowany niemiecki mord na ludności cywilnej, mający na celu eksterminację polskiej warstwy przywódczej oraz inteligencji. „Stawiając czoło blitzkriegowi przez pięć tygodni w osamotnieniu - stwierdzał prof. Norman Davis - armia polska spisała się lepiej niż połączone siły brytyjskie i francuskie w roku 1940. Polacy spełnili swój obowiązek”. Chwałą Polskim Bohaterom!

Zainteresowanych historią zapraszamy do odwiedzenia strony IPN o kampanii wrześniowej 1939 https://1wrzesnia39.pl/ Można tu znaleźć kalendarium wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu II wojny światowej oraz przebieg kampanii wrześniowej na ziemiach polskich, wybór dokumentów, relacje świadków, galerię zdjęć i fragmenty filmów.

Zapraszamy również do obejrzenia w IPNtv filmu: Niezwyciężeni