158. rocznica Powstania Styczniowego

Jarosław Budka, w imieniu zarządu powiatu, złożył kwiaty oraz zapalił znicze pod Pomnikiem Bohaterów poległym w walce o niepodległość w latach 1831 i 1863.

Przypominamy, że Lubartów był jednym z pierwszych miast w Królestwie Polskim, w którym rozpoczęto działania zbrojne. To tu miała nastąpić koncentracja oddziałów powstańczych i już w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku stoczona została bitwa, która przeszła do historii jako - Bitwa pod Lubartowem.

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie. Było to największe polskie powstanie narodowe przeciwko carskiej Rosji. Ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Wybuchło w efekcie narastającego terroru rosyjskiego okupanta, braku reform, a także dążenia do odzyskania niepodległości przez patriotyczną część społeczeństwa polskiego. Bezpośrednią przyczyną Powstania była tzw. branka czyli niespodziewany pobór do wojska rosyjskiego (imienna, obejmująca 12 tys. osób, podejrzanych o przynależność do organizacji patriotycznych). Wybuch Powstania udaremnił te plany. Powstanie od początku miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek.