Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Jarosław Budka, członek zarządu powiatu, zapalił „Światło pamięci Niezwyciężonym” pod lubartowskimi Katyńskimi Dębami Pamięci – by uczcić zamordowanych przez NKWD w 1940 r.

 

W całej Polsce ku czci Bohaterów, a zarazem przywróceniu ich sylwetek zbiorowej pamięci posadzono 21.857 Dębów Pamięci. Każdy z nich upamiętnia konkretną ofiarę Zbrodni Katyńskiej według zasady: jeden Dąb to jedno nazwisko.

 

Trzeba pamiętać, że zamordowani w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni, Kuropatach i innych miejscach Polacy zginęli także dlatego, że byli w ogromnej większości osobami o nieposzlakowanej opinii, cenionymi i szanowanymi za działalność na rzecz społeczności lokalnej.

 

Wśród tysięcy ofiar, byli też związani z Ziemią Lubartowską, a jednym z nich był burmistrz Lubartowa mjr Jan Stanisław Jastrzębski. Pamięć o poległych krajanach powinniśmy szczególnie pielęgnować i należycie ich uhonorować. Cześć i chwała Bohaterom!

 

W Lubartowie posadzono trzy Dęby Katyńskie: dwa z nich znajdują się przy SP nr 3 (upamiętniające kpt. Czesława Dąbrowskiego i mjr Józefa Jabłońskiego), a jeden przy II LO im Piotra Firleja (ku czci lubartowianina, kpt. Wacława Lalka).

 

Przypominamy, że Dęby Katyńskie sadzono dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza realizującego program edukacyjny pt. „Katyń... Ocalić od zapomnienia”.

 

Celem akcji „Światło pamięci Niezwyciężonych”, zainicjowanej na Podlasiu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, jest zapalenie znicza na każdym grobie żołnierza i odmówienie krótkiej modlitwy, by upamiętnić tych, którzy zginęli walcząc o odzyskanie i utrzymanie Wolnej Niepodległej Rzeczpospolitej.