Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przebywał w poniedziałek z wizytą w województwie lubelskim. Gościł w Fabryce Cukierków „Pszczółka” w Lublinie, Stellarium Sp. z o.o w Niedźwiadzie – Kolonii i P.H.M. POLCOMM w Lubartowie, gdzie zapoznał się z działalnością firm. Ostatnim punktem była wizyta na budowie drogi ekspresowej S19 w Niedrzwicy. Premierowi towarzyszył wojewoda Lech Sprawka a w części wizyty odbywającej się na terenie powiatu lubartowskiego starosta Ewa Zybała, wicestarosta Lucjan Mileszczyk oraz członek zarządu Jarosław Budka, na terenie gminy Niedźwiada również wójt Marek Kubki.

 

 

Stellarium Sp. z o.o w Niedźwiadzie – Kolonii

 

Misją Stellarium Sp. z o.o. jest wykorzystanie innowacyjnych technologii w dziedzinie górnictwa i geologii i rozwój regionów z dużym potencjałem złożowym. Firma prowadzi prace produkcyjne i eksploatacyjne na terenie województwa lubelskiego. Udostępnienie i eksploatacja złoża piasku, glaukonitu i bursztynu w pełnym zakresie nastąpiła w czerwcu 2020 r. Ruszyły też linie produkcyjne na zakładzie przeróbki glaukonitu i w strefie oczyszczania bursztynu.

- W tej firmie wydobywa się bursztyn. Może to dla niektórych wydawać się zaskakujące, ale tak właśnie jest. Rocznie można tu wydobywać co najmniej kilkanaście ton bursztynu. Niektóre okazy są naprawdę piękne i wyjątkowe. Wydobywa się tu również glaukonit, czyli jeden z minerałów, który może mieć szerokie zastosowanie także w przemyśle nawozowym, czyli wielka pomoc w zwiększeniu plonów w rolnictwie. Inwestycje takie jak ta mają służyć temu, aby przyciągnąć nowe miejsca pracy. Wiedzy u nas nie brakuje. Mamy znakomitych naukowców, inżynierów, specjalistów od zarządzania projektami, takich, jacy są tutaj potrzebni. Organizacja całego procesu, czyli wiedza plus kapitał plus organizacja, w taki sposób skonstruowana, aby tworzyć nowe innowacje to jedno z głównych paradygmatów Polskiego Ładu. Polska doszła już do pewnego pułapu, do poziomu rozwoju gospodarczego, powyżej którego musimy dokonać skoku technologicznego. Polski Ład wspiera wszystkie elementy budowy tego skoku. Dzięki temu będziemy potrzebować wykształconych, coraz lepiej zarabiających pracowników, chociażby tutaj pracujących na ciężkim sprzęcie, przy analizie bursztynu – takich, których potrzebuje polska powiatowa – mówił premier w Stellarium Sp. z o.o w Niedźwiadzie – Kolonii.

 

P.H.M. POLCOMM w Lubartowie

 

Firma P.H.M. POLCOMM jest producentem narzędzi skrawających. Produkuje innowacyjne i sprawdzone rozwiązania narzędziowe dedykowane zarówno dużym, jak i mniejszym przedsiębiorstwom. Narzędzia znajdują zastosowanie w wiodących gałęziach przemysłu.

- Produkcja przemysłowa w Polsce rośnie znakomicie. Nam zależy na tym, aby była to produkcja przemysłowa jak najwyżej przetworzona. Jesteśmy potęgą meblarską. Ale tu wytwarzane są narzędzia do wytwarzania mebli, czyli w całym ciągu produkcyjnym mamy nie tylko znakomitych wytwórców, jednych z największych eksporterów na świecie, największych producentów na świecie, ale także mamy wytwórcę narzędzi do produkcji mebli. To jest ten mechanizm naczyń połączonych. To jest łańcuch wartości dodanej, który w tym przypadku na samym początku procesu produkcji w przemyśle meblarskim pozwala polskiej firmie tworzyć wysoko zaawansowane technologicznie narzędzia, instrumenty, które później służą innym sektorom. Dzięki organizacji pracy, jaką tu zobaczyłem, jestem przekonany, że Polski Ład będzie wielkim sukcesem przemysłowym i gospodarczym całego polskiego społeczeństwa – mówił premier w P.H.M. POLCOMM w Lubartowie.

 

tekst i zdjęcia na podstawie materiałów Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego