Wieniec dożynkowy

Ze względu na ograniczenia sanitarno-epidemiologiczne tegoroczne wojewódzkie Święto Plonów ograniczone zostanie do mszy dziękczynnej za tegoroczne zbiory oraz do konkursu na Wieniec Dożynkowy. Msza św. pod przewodnictwem Abp. Stanisława Budzika, rozpocznie się o 10:00 i będzie transmitowana na ogólnopolskiej antenie TVP. Konkurs na Wieniec Dożynkowy, wywiady z przedstawicielami organizatorów i delegacji z powiatów, będzie można śledzić na antenie TVP 3.

 

Dożynki objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W konkursie na Wieniec Dożynkowy nasz powiat reprezentować będzie wieniec tradycyjny wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Biadaczanki” z gminy Kamionka.

 

Część dolna wieńca ma kształt owalny, część górna to korona z kopułą zakończona krzyżem. Wymiary całości to 180 cm wysokości i 120 szerokości. Do jego wykonania użyto: żyta, pszenżyta, owsa, jęczmienia, pszenicy, gryki, ziół, lnu, prosa, ostropestu, rumianku, lawendy, czarnuszki oraz różnego rodzaju traw i kwiatów.
Wyboru wieńca dokonała komisja z Urzędu Marszałkowskiego. W preeliminacjach udział wzięły wieńce z gmin: Kamionka, Michów, Firlej, Niedźwiada i Serniki. Zwycięski wieniec o przysłowiowy kłos, w finale, pokonał wieniec z gminy Serniki.