Nagroda im. Oskara Kolberga  dla Heleny Kołodziej

18 września 2020 roku o godz. 14 w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala 45. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
Wicepremier Piotr Gliński wręczył nagrody wybitnym przedstawicielom kultury tradycyjnej w trakcie ww. uroczystości. Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor – została ustanowiona w 1974 roku i jest przyznawana w sześciu kategoriach. W kategorii drugiej, w której honorowani są twórcy reprezentujący literaturę ludową, pisarze i poeci ludowi, laureatem została Helena Kołodziej – poetka ludowa ze wsi Wielkolas, powiat lubartowski. Nagrodzonej towarzyszyła delegacja władz samorządowych na czele z sekretarzem powiatu Michałem Rolą.

 

Całość uroczystości można obejrzeć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=ropn0cf3AvU
(wręczenie nagrody Helenie Kołodziej rozpoczyna się od 1:00:09).

 

Helena Kołodziej
pisarka ludowa, wykonawczyni plastyki obrzędowej i zdobniczej, animatorka kultury,
zamieszkała: Wielkolas, gm. Abramów, pow. lubartowski, woj. lubelskie.

 

Pani Helena urodziła się 8 maja 1936 roku we wsi Wielkie koło Abramowa w rodzinie chłopskiej, obecnie mieszka w Wielkolasie. Ukończyła 6 klas szkoły podstawowej, z siódmej usunięto ją bez możliwości powrotu, gdy przeciwstawiła się usuwaniu krzyży z pomieszczeń szkolnych. Po latach została absolwentką Uniwersytetu Ludowego w Gardzienicach. Całe życie pracowała na roli. W 1979 roku założyła Klub Rolnika w Wielkolasie, przewodniczyła tamtejszemu KGW i powołała zespół śpiewaczo-teatralny „Wielkolasianka”, który w jej reżyserii zrealizował szereg inscenizacji. Zaznajamia młodzież z kulturą ludową i przekazuje swoje umiejętności artystyczne. Upamiętnia dawne ludowe wierzenia, obyczaje, zwyczaje i obrzędy, pieśni i przyśpiewki, odtwarza jasełka i herody, sporządza scenariusze widowisk obrzędowych. Sporządza unikalne wytwory ze słomy (figurki, koszyczki, kapelusze, zabawki). Wykonuje gwiazdy bożonarodzeniowe i szopki, ozdoby choinkowe, palmy wielkanocne, pisanki, pająki, rózgi i wianki weselne, wieńce dożynkowe, wycinanki, kwiaty z bibuły. Swoją twórczość literacką publikowała w licznych czasopismach oraz antologiach. Ogłosiła tomiki „Kwiaty, motyle i świerszcze” oraz „Z pieśnią podniebną…”.. Reprezentowała Lubelszczyznę na targach Expo 2000 w Hanowerze oraz na prezentacjach folklorystycznych w Düsseldorfie, Kilonii i Magdeburgu.

 

 

 

Foto Danuta Matloch