Szlak Dywizji Górskiej

19 września w Sokółce odbyła się uroczystość otwarcia Szlaku Dywizji Górskiej gen. bryg. Andrzeja Galicy, z okresu walk z bolszewikami w 1920 r. Władze powiatu, w jej trakcie, reprezentował Jarosław Budka członek zarządu.

Między godziną 9.30 a 14.00 przybili goście dokonali objazdu kwater wojennych i miejsc pamięci (Sokółka, Sidra, Kuźnica, Klimówka, Mieleszkowce Pawłowickie), o 16.00 złożyli wiązanki pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sokółce, zaś o godzinie 17.00 uczestniczyli w konferencji poświęconej wydarzeniom 1920 r. i sylwetce gen. Galicy.

 

Inicjatorem powstania szlaku był Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsko Białej wraz z partnerami, którymi są Związek Podhalan – Oddział Górali Żywieckich w Milówce, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie i Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe w Milówce. Projekt otrzymał dofinansowanie z programu MKiDzN pn. „Koalicje dla Niepodległej”. Jednym z jego efektów jest wykonanie specjalnych tablic upamiętniających górali-bohaterów walczących w wojnie 1920 r. Na terenie naszego powiatu tablice takie ustawione będą w Lubartowie, Firleju i Kocku. Dywizja Górska, w skład której wchodziły pułki strzelców podhalańskich, w wojnie 1920 przeszła cały szlak bojowy od Brześcia i Firleja po Sokółkę, Kuźnicę i Grodno. Na jej czele stał Andrzej Galica. Rodowity góral, generał, który praktycznie „stworzył” Podhalańczyków, projektując ich słynny mundur z płaszczem i kapeluszem z piórkiem.

 

 

Foto: Powiat Sokólski